Cuda medycyny naturalnej – Siemię Lniane

Siemię lniane to nic innego jak nasiona lnu zwyczajnego, które wyróżniają się płaskim kształtem i szarobrązową barwą, zmieniającą się po zalaniu wodą w kolor ciemnobrązowy.

Można je zaliczyć do jednego z najbogatszych źródeł lignanów, które wykorzystywane są między innymi przy hormonalnej terapii zastępczej u kobiet przechodzących menopauzę, oraz kwasów tłuszczowych omega-3, odgrywających bardzo ważną rolę w utrzymywaniu pełnej sprawności fizycznej i umysłowej oraz pomagających w eliminacji z organizmu tzw. złego cholesterolu. Zawierają również łatwo przyswajalne białko, które swą budową jest zbliżone do pełnowartościowego białka zwierzęcego, a także cenne mikroelementy, takie jak np. cynk, witaminy A i E oraz błonnik.

Wyjątkowość siemienia lnianego polega również na tym, że ma szerokie zastosowanie zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Do najważniejszych zalet tych niewielkich nasion stosowanych w diecie możemy zaliczyć działanie osłonowe oraz stabilizujące, gdyż siemię lniane ma działanie profilaktyczne, które zapewni naszemu organizmowi prawidłową perystaltykę jelit, pomoże w walce z biegunkami i zaparciami, a także w nieżytach, nadkwasocie i przy wrzodach. W układzie oddechowym może być stosowane jako środek wspomagający, np. przy suchym kaszlu, ponieważ nawilża śluzówkę. Nie bez znaczenia jest też zawartość w siemieniu lnianym fitohormonów, czyli substancji o znanym działaniu przeciwnowotworowym, skutecznych także w walce z dolegliwościami menopauzalnymi. Siemię lniane nie posiada smaku, wiec praktycznie można je dodawać do wielu potraw w postaci namoczonych wcześniej ziaren (rozgniecionych bądź całych) lub sporządzając wywar z nasion. Jak już wcześniej wspomniano, nasiona lnu można stosować również zewnętrznie, szczególnie przy dolegliwościach dermatologicznych, takich jak owrzodzenia, sucha popękana skóra czy odmrożenia. Najlepiej namoczyć ziarna, a następnie je rozgnieść i rozprowadzić na wybranym miejscu. Podsumowując – siemię lniane posiada ogromne wartości odżywcze oraz wywiera pozytywny wpływ na nasz organizm.